AFAD: Bolu depremi, Marmara Denizi’nden geçen fayları etkilemez

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar depremlere ilişkin açıklama yapıyor.

Tatar’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

(Bolu’daki 4,8’lik deprem) kuzey Anadolu fay hattının sonundaki küçük bir fay hattı üzerindeki deprem. Bu tür kısa uzanıma sahip, bu büyüklükteki depremlerin İstanbul, marmara’daki fayları tetiklemesi söz konusu değildir. Tamamen farklı fay sistemlerinden bahsediyoruz.

Bolu’daki depremin olası İstanbul depremini tetiklemesi mümkün değildir.

“Yaklaşık 18 bin artçı sarsıntı oldu”

Depremlerin ardından yaklaşık 18 bin artçı sarsıntı oldu. Bunların çoğu tabii hissedilmiyor. 4 ile 5 arasında 505 tane artçı sarsıntı oldu. 5 6 arasındaki artçı sayısı ise 44’e ulaşmış durumda. Tabii bu artçıların azaldığını görüyoruz.

Her zaman olduğu gibi başka depremler de olmaya devam ediyor. 18 bin artçı sarsıntının dışında da farklı bölgelerde meydana gelen yılbaşından günümüze kadar 6 bin civarı deprem var.

“Hiçbir depremin yerini, günün bilmek mümkün değildir”

Önemle vurguladığımız bir şey var, hiçbir depremin saatini, yerini, olacağı günü bilmemiz mümkün değil. Bildiğimiz tek bir şey var. Ülkemiz deprem ülkesi, deprem üretebilecek faylar var. Bunların olağan karşılanması gerekir. Bu anlamda resmi kanallara itibar etmeleri önemli. Doğru bilgiye erişmek herkesin hakkıdır. Bu yüzden sosyal medyadan paylaşım yaparken bu gerçek unutulmamalıdır.

Yapmamız gereken tek şey deprem bölgesindeki acıyı azaltmamız. Oradakilerin normal hayata dönmek en doğal hakkı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir