Ensarioğlu ailesinden baba-oğul-yeğen milletvekili adayı

ANKARA – İYİ Parti’nin aday listesinde Türkiye siyasi tarihinde daha önce sadece bir kez görülen bir “tesadüf” yaşandı; Ensarioğlu ailesinden baba-oğul İYİ Parti’den milletvekili adayı oldu. Eski bakanlardan, İYİ Parti Ortadoğu Politikaları Başkanı Salim Ensarioğlu İstanbul’dan, oğlu İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu Diyarbakır’dan aday gösterildi. 1996-1999 yılları arasında da Necmettin Cevheri ve oğlu Cevher Cevheri, aynı dönemde DYP Milletvekili olarak Meclis’te görev yapmıştı.

Siyasetin deneyimli isimlerinden, eski bakan Salim Ensarioğlu, İYİ Parti Ortadoğu Politikaları Başkanlığı görevini yürütürken İstanbul 2’nci bölgede 2’nci sırada milletvekili adayı olarak gösterildi. Diyarbakırlı olan Ensarioğlu, Meclis’e yeniden girerse önceliğinin demokrasi, adalet ve özgürlük olacağını vurguladı. İnsanların ekonomik problemlerinin çözümüne de yoğunlaşacağını ifade eden Ensarioğlu, “Önce adalet, adaletin olmadığı yerde hiçbir şey olmaz” dedi.

‘KÜRT SORUNU DEMOKRASİ İÇİNDE ÇÖZÜLMELİ’

Kürt sorununun çözümüne ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Ensarioğlu, “Kürt sorunu demokrasi içinde çözülmelidir. Kavgayla gürültüyle, ayrılmayla değil. Kürt sorununun içinde Türk sorunu da var. Hep beraber, kimseyi ötekileştirmeden tartışarak, konuşarak çözmek zorundayız” diye konuştu.

‘ASLA ‘OĞLUM ADAY OLSUN’ DEMEDİM, ARKADAŞLAR ÖNERDİ’

Oğlu, İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu’nun partinin il yönetimi tarafından tercih edildiğini anlatan Salim Ensarioğlu, “Vejdin’in iyi bir aday olduğunu, güçlü olduğunu düşündüler. Ben asla ‘oğlum aday olsun’ demedim. Genel Başkan’la da bu konuyu konuşmadım. Arkadaşlar, yönetim, dostlar oğlumu önerdi. Genel Başkan da onayladı. İkimizin de Meclis’e girme şansımız olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘OĞLUM ÇEKİLİRSE YEĞENİME, YEĞENİM ÇEKİLİRSE OĞLUMA OY GİTMEZ’

Salim Ensarioğlu, yeğeni Galip Ensarioğlu’nun AK Parti’nin Diyarbakır birinci sıra milletvekili adayı olmasına ilişkin, “Şimdi ikisi de aday. Ama rakip demeyelim. Bizim hitap ettiğimiz seçmen ayrı. Yeğenim AK Parti’ye hitap ediyor ve alırsa oradan oy alır. Biz tek kişilik sistemden bıkan ve demokrasi isteyenlerden oy istiyoruz. Bir de kendi ailemiz ve aşiretimizden oy alırız. Bizim aşiretimiz yeğenime oy vermemiştir şimdiye kadar, tek adama karşıdır. Yani benim oğlum çekilirse oylarım yeğenime gitmez, yeğenim çekilirse AK Parti oyları bize gelmez. Bizimki demokrasi, adalet isteyen aile oylarıdır” ifadelerini kullandı.

‘HEM OĞLUMA HEM YEĞENİME BAŞARILAR DİLERİM’

Salim Ensarioğlu, Diyarbakır’da iki ayrı partiden birinci sırada yarışacak oğlu ve yeğeni için “Hem oğluma hem yeğenime başarılar dilerim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir