Hafta Özeti: Son 7 günün en dikkat çeken gelişmeleri

Investing.com – Seçime 70 günden kısa bir süre kala Türkiye’de siyasetin nabzı yükseliyor. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’ndan peş peşe kritik hamleler ve açıklamalar gelirken okuyucularımızın da gözü kulağı siyasi gelişmelerdeydi.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı bilmecesi

28 Şubat’ta İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayının 2 Mart’ta belli olacağını açıkladı.

Altılı Masa’nın bu hafta Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde bir araya gelerek Cumhurbaşkanı adayını belirlemesi bekleniyordu. Ancak 3 Mart’ta İYİ Parti, Meral Akşener’in Türk siyasî tarihine geçecek açıklamalarıyla ittifaktan ayrıldığını açıkladı. Buna gerekçe olarak ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına sıcak bakmamaları ve birtakım anlaşmazlıklar öne sürüldü.

Meral Akşener’in tarihî açıklamaları

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 5 parti liderinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday gösterdiğini, İYİ Parti’nin ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu aday gösterdiğini ifade etti.

Akşener, konuşmasının devamında Millet İttifakı’na yönelik sert eleştirilerde bulundu.

Millet İttifakı’ndaki 5 partiden olağanüstü toplantı sonrası açıklama geldi

 

CHP, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti liderleri, Saadet Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleştirdikleri olağanüstü toplantının ardından ortak açıklama yaptı.

Şubat ayı enflasyonu açıklandı

Siyasî gündemin yanı sıra bu hafta enflasyon verisi de takip edildi.

TÜİK verilerine göre TÜFE aylık %3,15 oranında artış gösterdi ve yıllık bazda %55,18 oldu. ÜFE, Şubat ayında aylık %1,56 oranında artış yaşadı ve yıllık %76,61 oldu.

Aylık bazda en çok fiyat artışı gıdada görüldü. Gıda enflasyonu Şubat’ta %7,36 oranında yükselirken ikinci sırada %5,69 ile eğitim yer aldı. Lokanta ve hizmetlerdeki fiyat artışı Şubat’ta da devam etti, aylık artış oranı %4,07 oldu.

Yazar: Özgün Çağlar Deniz

Sizce bu haftanın en önemli gelişmesi neydi? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir