Napoli’nin parlayan yıldızı Khvicha Kvaratskhelia: Özgürlük benim imzam

İtalya Serie A takımlarından Napoli’nin sezon başında transfer ettiği Khvicha Kvaratskhelia, yeni takımıyla geçirdiği 9 ayda dünya futboluna damgasını vurmayı başardı. Napoli’nin bu sezonki yükselişinde kilit rol oynayan 22 yaşındaki Gürcü, sırrını NY Times’a açıkladı.

12 Şubat 2001 tarihinde Gürcistan’ın Tiflis şehrinde dünyaya gelen Khvicha Kvaratskhelia, kimsenin beklemediği bir anda dünya futbolunun zirvesine sıçramayı başardı. Dokuz ay önce Napoli’ye transfer olan ve Avrupa futboluna rüya gibi bir başlangıç yapan Khvicha Kvaratskhelia’ya, NY Times editörü Rory Smith’in gözünden bakalım…

Futbola Dinamo Tiflis altyapısında başlayan ve 2017 yılında profesyonelliğe adım atan Kvaratskhelia, 1 yıl sonra ülkenin bir diğer takımı Rustavi’ye transfer oldu. Lokomotiv Moskova tarafından keşfedilmesi fazla uzun sürmeyen Gürcü futbolcu, yarım dönem kiralık oynadıktan sonra 2019’da Rubin Kazan tarafından 600 bin Euro bedelle transfer edildi. Üç sezon Rusya’da kalan Kvaratskhelia, sözleşmesi iptal edildikten sonra Gürcistan takımlarından Dinamo Batumi’ye geçti. Bu transferden iki ay sonra da, kendisini iki yıldır takip eden Napoli’ye 11,5 milyon Euro bedelle imza attı.

KVARADONA VEYA KVARAVAGGIO!

Birkaç ay içinde, yeni kulübünün taraftarları ona efsane futbolcuları Diego Maradona ve Roberto Baggio’dan alıntı yaparak ‘Kvaradona’ veya ‘Kvaravaggio’ demeye başladılar. Gürcistan’daki bir şirket, Napoli’nin kendi sahasında oynadığı maçlarla aynı zamana denk gelecek şekilde Napoli’ye uçuş düzenlemeye başladı ve Diego Armando Maradona Stadı’nda sahaya her çıktığında, stadyumun küçük bir köşesinin Gürcistan bayraklarıyla donatılmasını ve birkaç yüz vatandaşının orada bulunmasını sağladı.

Napoli’deki başlangıcının kendisini de şaşırttığını söyleyen Kvaratskhelia, “Başlangıç o kadar sorunsuzdu ki, bir rüya gibi geldi. Ama bir noktada, henüz erken olduğunu ve kendimi toparlamam gerektiğini, kendime bunun bir rüya değil gerçek olduğunu hatırlatmam gerektiğini fark ettim.” ifadelerini kullandı.

İŞKENCE GÖRMÜŞ BİR AŞK ŞAİRİ

Futbol sahasındaki müthiş yükselişine rağmen, Kvaratskhelia hala yükselen bir süperstar görünümüne sahip değil. Saçları hep darmadağınık. Sakalı, diğer lakabı olan ‘Che Kvara’ denilebilecek kalınlıkta. İşkence görmüş bir aşk şairine ya da hevesli bir siyaset öğrencisine benziyor.

MÜKEMMEL İNGİLİZCE

Mükemmel derecede İngilizce konuşan futbolcu (Gürcü şarabının sağlık veren özelliklerini en ince detaylarıyla açıklayacak kadar iyi), buna rağmen İtalya’ya taşındığından beri ilk büyük röportajını Tiflis’te bir tercüman aracılığıyla yapmayı tercih etti.

Serie A’da bu sezon oynadığı 22 maçta 11 gol-11 asistlik performans sergileyen 22 yaşındaki futbolcu, “Bana gösterilen sevgiye şükran duyuyorum. İnsanların bana gösterdiği her sevgi ve şefkat için minnettarım. Bunun övgü olduğunu biliyorum ama aynı zamanda motivasyon ve ilham sağlıyor. Bu çok büyük bir sorumluluk. Söz verdiğim gibi her maçta elimden geleni yapmak zorundayım.” şeklinde konuştu.

“ÖZGÜRLÜK BENİM İMZAMDIR”

33 yıl sonra ilk lig şampiyonluğuna doğru yürüyen Napoli, Serie A’da en yakın rakibi Inter’e 18 puan fark atmış durumda. Ve bu müthiş şampiyonluk yürüyüşünün en kilit noktası olarak Khvicha Kvaratskhelia gösteriliyor.

Şampiyonlar Ligi’nde Eintracht Frankfurt’u eleyerek tarihinde ilk kez çeyrek finali gören Napoli, Gürcü yıldızının hayal gücüyle yükseliyor. En önemli gücünün sınırsız hayal gücü olduğunu söyleyen Kvaratskhelia, “Bu özgürlük benim imzam. Kendimde bulduğum bir şey. Çünkü yaptığım işi seviyorum. Oynarken beni alıp götürüyor.” dedi.

“BEYNİNİ KULLANMAZSAN GELİŞEMEZSİN”

Doğaçlama dehanın eseri gibi görünen şey, Kvaratskhelia’ya göre aslında inşa edilmiş bir deneyim modelinden başka bir şey değil. Takımın yükselişinde teknik direktör Luciano Spalletti’nin dokunuşlarının önemli olduğunu söyleyen Kvaratskhelia, oyun tarzıyla ilgili şöyle konuştu: “Oynayış tarzım hem yürek hem de bilinçli düşünceden oluşuyor. Beynini kullanmazsan asla gelişemezsin.”

TAKIMLAR ARTIK ONU FARKLI SAVUNUYOR

Rakip takımların ona olan savunma tarzı da değişti. Bir yıldız gibi davranmayabilir ve kendini yıldız gibi hissetmeyebilir ama rakiplerin ona bakışındaki değişimin farkında: “Yaptığım etkinin, takımların bize karşı kurduğu taktiklere yansıdığını görebiliyorum.”

Ancak Kvaratskhelia bu durumdan rahatsız değil. Hatta bunu bir iltifat olarak görüyor. Ve 9 ayda Napoli ile sansasyon yaratmayı başaran Gürcü futbolcu, artık Avrupa kulüplerinin korktuğu bir yıldız haline gelmiş durumda…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir