Rusya’dan NATO’ya gözdağı: Gerekli önlemleri alıyoruz

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, başkent Moskova’da, gazetecilere gündemdeki konulara dair açıklamalarda bulundu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, “Rusya’nın nükleer silah konusunda boş vaatlerde bulunduğu ve eylemlerinin dikkatlice takip edilmesi gerektiği” yönündeki açıklamalarına ilişkin Peskov, “NATO, Rus sınırlarına doğru genişliyor. Askeri altyapısıyla NATO sınırlarına yaklaşan, Rusya değil. Bu hareket bize sıkıntı yaratıyor ve güvenliğimizle ilgili endişe yaratıyor. NATO sınırlarımıza her sefer yakınlaştığında güvenliğimizi sağlamak için gerekli önlemleri alıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Sırbistan’ın NATO ülkeleri ile askeri tatbikatına değinen Peskov, bunu dikkatlice takip edeceklerini belirterek “Sırbistan’ı Rusya’ya karşı pozisyon sergileyenlerin safına çekmek için girişimlerde sürekli bulunuluyor. Belgrad, korkunç ve benzeri görülmemiş baskı altında bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Sözcü Peskov, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin “gelecekte Ukrayna ile Polonya arasında sınırın kaldırılacağı” yönündeki açıklamasına da değerlendirerek “Eğer Zelenski Ukrayna’nın Polonya tarafından ele geçirilmesini mi kastediyor bunu anlamak gerekiyor. Bu pek anlaşılmıyor” dedi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir