Tutuklanan Bitcoin Borsasının Kurucusu Yardım İstiyor!

ABD’de bir para aklama davasıyla karşı karşıya olan Bitcoin borsası Bitzlato’nun kurucusu, kripto topluluğundan destek istiyor. Anatoly Legkodymov, milyonlarca dolar değerinde yasadışı fonu akladığı iddia edilen boradaki rolü nedeniyle Ocak ayında tutuklandı.

Tutuklanan Bitzlato Kurucusu, kripto topluluğundan yardım istiyor

Hong Kong kayıtlı Bitcoin borsası Bitzlato’nun kurucularından ve çoğunluk sahibi olan Rusya ile bağlantılı kripto borsasının kurucusu Anatoly Legkodymov, kefaleti için ABD vatandaşı olmaya istekli kişiler bulmayı umarak kripto topluluğuna başvurdu.

Rusya vatandaşı olan ve Çin’de ikamet eden Legkodymov, Miami’de para aklama suçlamalarıyla tutuklanmıştı. ABD Adalet Bakanlığı, borsasının fidye yazılımı aktörlerinden, karanlık ağ pazarlarından ve kripto ponzilerinden en az 700 milyon dolarlık suç gelirleri aktardığını iddia ediyor.

Bu hafta, Legkodymov kripto medya aracılığıyla yardım çağrısında bulundu. Avukatları, kararları alınana kadar kefalet için teminatçılar bulunması halinde ABD yasasının sanıkların serbest bırakılmasına izin verdiğini açıkladı. Rus arkadaşlarının bir grubu, kendisine yardımcı olmak isteyenlerin Telegram aracılığıyla ulaşmasını önerdi:

Kripto topluluğu, Anatoly’nin dürüst ve kanunlara uygun bir kişi olduğunu biliyor ve onun davasının sonuna kadar hapisten kefaletle çıkmasına yardımcı olmak istiyor.

Anatoly Legkodymov’in Bitcoin destekçisi olduğu vurgulandı

Kurucuyla ilgili bir rapor, “Anatoly Legkodymov” adlı bir kullanıcının 2011’den beri Bitcointalk.org forumunda ve 2016’da kripto girişimcisi ve ortakları Changebot adı altında işlem yapmaya başladıklarında Bits.media forumunda aktif olduğunu belirtti. Legkodymov, Mart ayının ortasında New York federal mahkemesinde ilk kez göründüğünde kefaletle serbest bırakılmama kararı verildi. Bitzlato kurucusu, ABD para aklama suçlamalarını reddetti.

Bitzlato’nun diğer kurucularından Anton Shkurenko, Şubat ayında kısa bir süreliğine Rus polisi tarafından gözaltına alındı, sorgulandı ve serbest bırakıldı. Bir Youtube röportajında, Bitzlato’nun Rusya’ya taşınmayı ve operasyonları oradan yeniden başlatmayı planladığını açıkladı. Bu haftanın başlarında, borsanın, kullanıcıların BTC bakiyelerine kısmi erişimi geri getirdiği bildirildi.

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin borsası Bitzlato, Rus finansmanına bağlı fonları akladığı gerekçesiyle ABD Hazine Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı tarafından dava edildi. Hazine Bakanlığı, Bitzlato’yu kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele etmek için kullanılan bir yasa olan ABD Vatanseverlik Yasası’nın bir bölümü uyarınca, Rusya merkezli fidye yazılımı aktörleri için yasadışı fonları akladığı iddiasıyla tanımladı. Kurucusu şimdi kefaleti için ABD vatandaşı olmaya istekli kişiler bulmayı umarak kripto topluluğuna başvuruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir