Uzman, 10 Yapay Zeka Coin Paylaştı: Tahtadan Fırlayabilir!

Yapay zeka, tüm dünyada olduğu gibi kripto para piyasasında da hızla benimsendi. Yapay zeka coin ve token’ler, AI teknolojisini Blockchain teknolojisiyle birleştiriyor, böylece ortaya herkese açık merkezsiz bir ekosistem çıkıyor.

Yapay zeka coin’ler neden önemli?

Dünya, bir kişinin tüm bu bilgileri gözden geçirmesini neredeyse imkansız hale getiren çok büyük miktarda veriyle doludur. Yapay zeka internetteki tüm istenmeyen verileri kolayca filtreleyebilir ve kullanıcılara en iyi bilgiyi sağlayabilir. AI teknolojisi, yeni bilgi ve verileri öğrenme yeteneğine sahiptir.

Kriptolar ayrıca başka bir devrim niteliğindeki teknolojiyi kullanır. Blockchain teknolojisi piyasaları açtı ve bireyler arasında güvene dayalı olmayan bir bağlantı oluşturarak endüstrilerin çeşitli sektörler üzerindeki kontrolünü azalttı.

AI coin’ler, bu iki teknolojinin özelliklerini birleştirerek yeni bir dijital devrim başlattı. Bu teknolojik mucize, çeşitli endüstrilere yayıldı ve bu son derece gelişmiş kripto paraların faydalarını gösterdi. Yazının devamında, AI coin takipçisi analist Tobith Tom’un listesinden, önümüzdeki dönemlerde sert fiyat hareketleri yapabilecek 10 yapay zeka coin projesini listeleyelim.

2023’te takip edilecek en iyi 10 yapay zeka coin

The Graph (GRT)

Kendini Blockchain’ler için merkezi olmayan bir sorgu protokolü olarak tanımlayan Graph, GraphQL API’larını kullanarak kolayca Ethereum ve IPFS üzerinde Dapp’ler oluşturmanıza olanak tanır. Mevcut merkezileştirilmiş alternatiflerden daha iyi hale getirerek genel Web3 deneyimini geliştirmeyi amaçlar.

Ayrıca, herkesin subgraph adı verilen API’ler oluşturmasına ve yayınlamasına da olanak tanır. Şu anda geliştiriciler tarafından dağıtılan 3000’den fazla subgraph bulunuyor.

CoinMarketCaps sıralamasına göre GRT, piyasa değerine göre en büyük 50 kripto para arasında yer alıyor. Yapay zeka coin kategorisinde ilk sırayı temsil ediyor.

SingularityNET (AGIX)

Yapay zekanın yeni nesli olduğunu iddia eden SingularityNET, merkezi olmayan, demokratik, kapsayıcı ve faydalı bir Yapay Genel Zeka (AGI) yaratmayı amaçlar. Blockchain teknolojisi sayesinde, herkesin AI hizmetlerini kolayca oluşturmasına, paylaşmasına ve bunlardan para kazanmasını amaçlıyor.

SingularityNET’in yan teknolojilerden bazıları Yapay Zeka, Yapay Zeka Pazarı, Yapay Zeka Yayıncısı, Yapay Zeka – Etki Alanına Özgü Dil (DSL), AGIX Token Araçları ve AGIX Staking & Bridge’dir. Uzun vadeli projelerinden biri olan OpenCog Hyperon, öğrenmeyi ve kullanmayı kolaylaştıran çok daha hızlı, ölçeklenebilir ve daha esnek bir tasarım bekliyor.

SingularityNET’in yerel tokeni olan AGIX ekosistemde hayati bir rol oynar. AGIX, işlem yönetimi ve topluluk yönetimi için platformlarında kullanılan bir yardımcı token olarak tanımlanıyor. Ayrıca, birçok kripto paraya benzer şekilde AGIX, Ethereum ve Cardano gibi birden fazla ağda kullanılan çok token. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, dün Elon Musk’tan gelen bir tweet ile %30’un üzerinde değer kazandı.

Render Token (RNDR)

Render Token, Jules Urbac tarafından dünya çapında GPU cloud render işlemlerini demokratikleştirme misyonuyla kuruldu. Bu Blockchain, render işlerini gerçekleştirmek isteyen kullanıcıları, render için boşta GPU’ları olan kişilerle bağlamak için bir merkez görevi görür.

Bir ERC-20 olan RNDR, manuel veya otomatik olabilen render işleri için ödeme yapmak üzere kullanılır. RNDR son günlerde yükseliyor ve son 7 günlük kazancını %20’nin üzerine çıkardı. Yazım sırasında 1 dolar üzerinde işlem görüyor.

Fetch.ai (FET)

Piyasasının en büyük üçüncü yapay zeka coin projesi olan Fetch.ai, Cosmos-SDK tabanlı bir cross-chain protokoldür. Bu AI projesi ayrıca CosmWasm adlı yüksek performanslı bir WASM tabanlı akıllı sözleşme dilini benimsemiştir.

Fetch.ai, kendisini Ethereum için bir katman-1 ağı olarak tanımlar. Ayrıca, bockchain dünyasının geri kalanı için cross-chain köprü görevi görür. Ekosistemi için hayati önem taşıyan AI kripto projesinin yerel tokeni olan FET, ağındaki işlemler için ödeme yapmak üzere birincil takas aracı olarak kullanılıyor.

The Oasis Network (ROSE)

Geliştiriciler için tasarlanan Oasis Network tamamen Web3’e bir gizlilik katmanı sağlamaya odaklanıyor. Bu ağ, entegrasyonu kolay, UX dostu Oasis Gizlilik Katmanı ile herhangi bir EVM ağındaki mevcut dApp’lere gizlilik ekler.

Yeni yılın başında yapay zekaya büyük bir talep vardı. Ancak yapay zeka, taraflı bilgiler sağlıyorsa ve kullanıcıların gizliliğini ihlal ediyorsa riskli olabilir. AI sistemlerinin güvenli ve etik olmasını sağlamak için Oasis, AI’nın olası gizlilik zorluklarını ele almak için gizlilik altyapısını kullanmayı planlıyor.

Oasis Network’ün yerel token’ı ROSE, ağda işlem yapmak, stake etmek ve yetkilendirme yapmak için kullanılabilir. ROSE şu anda 0,060771 dolardan işlem görüyor. Geçen haftadan bu yana %15’in üzerinde değer kazandı.

Injective (INJ)

Katman 1 Blockchain olan Injective, esas olarak DeFi uygulamaları için tasarlandı ve “tak ve çalıştır” bir finansal altyapı sağladı. Injective, AI’yı sistemlerine entegre ederek, otomatik olarak yürütülen akıllı sözleşmeler sunan ilk Blockchain olduğunu iddia ediyor. Otomasyon özelliği, kullanıcıların Injective’in CosmWasm akıllı sözleşme katmanıyla dApp’leri kolayca başlatmasına olanak tanıyacak.

Dikkate değer dApp’lerinden bazıları Helix, Frontrunner ve Artoport’u içerir. Helix ve Astroport, sırasıyla bir Orderbook Exchange ve bir AMM borsasıdır. Bu arada, Frontrunner, kullanıcıların kripto ile takımların ve sporcuların hisselerini alıp satmasına izin veren bir tahmin platformudur.

Ayrıca Injective, INJ token aracılığıyla küresel bir DAO topluluğu tarafından yönetilmektedir. Fiyatı şu anda 4,26 dolar seviyesinde işlem görüyor. Farklı zaman dilimlerindeki performansı şu şekilde:

Ocean Protocol (OCEAN)

Gelişmekte olan bir yapay zeka coin olan Ocean Protocol, verilerin önemini tespit ederek, misyonunun veriyi halk için ortaya çıkarmak ve böylece veri ve yapay zeka sektöründeki kuruluşların tekelci kontrolünü azaltmak olduğunu söylüyor. Ocean Protocol, işlemlerin ERC-20 akıllı sözleşme tokenleriyle gerçekleşmesine izin vererek verilerin değerini ortaya çıkarabilir.

Ocean Protocol, verilere açık erişim sağlar, veri yönetimi sunar, ağın büyümesini destekler ve her adımın merkezsizliğe doğru bir yolculuk olmasını sağlar. Ocean Protocol’ün yardımcı program token’ı OCEAN, kullanıcıların veri alıp satmalarına, küratörlük için veriler üzerinde pay almalarına olanak tanır.

Yapay zeka coin projesi, yayıncılara ağda veri kümeleri yayınladıklarında ödül kazanma şansı da veriyor. Aynı zamanda, tüketicilerin bulması zor olan veri kümelerini ele geçirmesine olanak tanır.

Exec RLC (RLC)

Yeni nesil interneti yaratma fikriyle iExec RLC, kaynak sağlayıcılar ve kullanıcılar arasındaki boşluğu doldurmaya odaklanır. Bu yapay zeka coin projesi aynı zamanda Geliştiriciler, Sağlayıcılar ve İstek Sahipleri için verimli bir ortam yaratmak için Blockchain ve gizli bilgi işlemin güçlerini birleştirir. iExec RLC ortamında Blockchain, insanların bilgi işlem gücü, uygulama ve veri kümeleri yoluyla ödüller kazandığı bir pazar ağı oluşturur.

iExec RLC, Dapp’lerin ağ üzerinden sunuculara, veri kümelerine ve bilgi işlem kaynaklarına kolayca erişmesine olanak tanır. Ayrıca, talep üzerine yüksek performanslı bilgi işlem hizmetleri sağlayan bir Sanal Cloud Altyapısını destekler. RLC token, işlemleri gerçekleştirmek için bir kanal olarak kullanılır ve kullanıcıların RLC alışverişi yoluyla bilgi işlem varlıklarına erişmesine olanak tanır.

Artificial Liquid Intelligence (ALI)

En büyük yapay zeka coin projelerinden biri olan Althea tarafından desteklenen ALI, platformu için yönetim tokeni olarak hizmet vererek, token sahiplerinin platformu etkileyen karar alma sürecine katılmasına olanak tanır. ALI ayrıca Althea AI’nin yenilikçi inovasyon dünyasının kapılarını açarak farklı projelerde kullanıcı erişimine olanak tanır.

Ayrıca Althea, Business Insider tarafından OpenAI’nin yaklaşmakta olan rakibi olarak da adlandırıldı. Althea, Noah’s Ark ve CharacterGPT gibi Dapp’lerinin doğum yeri olmasıyla ünlüdür. Kendi kendini “dünyanın ilk Akıllı Metaverse’ü” olarak ilan eden bu yapay zeka coin projesi, yapay zeka protokolünün özelliklerini birleştirerek kullanıcıların akıllı NFT’ler (iNFT’ler) oluşturmasını sağlayarak yenilikçi etkileşim için bir fırsat geliştirdi.

Numeraire (NMR)

2015 yılında Richard Craib tarafından kurulan Numeraire, geliştiricilerin ve veri bilimcilerin makine öğrenimi modellerini gelişmiş güvenilirlikle sergilemelerine olanak tanıyan Ethereum tabanlı bir ekosistemdir. Web sitesinde projeden, öncelikle Numerai Turnuvasına katılan katılımcılar tarafından oluşturulan verilere ve tahminlere dayanarak kriptoyu başlatan ve yatırım stratejisinde makine öğrenimini kullanan ilk hedge fonu olarak bahsediliyor.

Nurmeraire’in stratejisi, turnuvaya daha fazla insan katıldıkça NMR’yi daha değerli hale getirmeyi umuyor. Numeraire’in hisse senedi alım satımına yaklaşımının benzersiz olmasının bir başka nedeni de, kendilerine piyasada ekstra bir avantaj sağlayan yapay zeka tarafından üretilen veri tahminine en önemli ölçüde güvenmeleridir.

Yapay zeka coin ve kripto dünyasının geleceğine bakış

Bazı AI coin’ler, ağın avantajlarından yararlanmak için temel bir bileşen olarak kullanılırken, diğer projeler, topluluğun karşı karşıya olduğu riskleri azaltmak için iki ileri teknolojinin gücünü birleştirdi.

Örneğin, bir kişi bazı bilgileri aramak isterse, onu internet gibi mevcut kaynaklarla bulması gerekir. İnternette çok fazla bilgi olduğundan ve doğru verileri aramaları gerektiğinden bu çok zaman alabilir. Bu arada, ChatGPT gibi bir yapay zeka kullanırlarsa tek yapmaları gereken soruyu yazmaktır ve makine tüm istenmeyen verileri filtreleyip en değerli yanıtı seçerek zamandan tasarruf sağlar.

Yukarıdaki örnek, yeni dünyada kullanılan yalnızca bir fikir sağlarken, gerçekte yapay zeka coin evreni çok geniştir. Yapay Zeka basit bir fikirle başladı; ancak dönüşümü hızlıydı. AI’nın esnekliği ve kriptoların merkezsizleştirilmesi özelliği ile bu, önümüzdeki yıllarda çeşitli sektörlere yayılabilir. Yani AI ve kripto paralar yakın gelecekte ani bir büyüme ve dönüşüme sahne olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir