Mazda yine şovunu yaptı; işte elektrikli SUV modeli

Her iki model de modern tasarımı ve ileri teknolojiyi bir araya getirerek, geleceğin otomobil standartlarını belirlemeyi hedefliyor.

Mazda, elektrikli araç pazarındaki iddiasını iki yeni modelle pekiştiriyor: EZ-6 ve ARATA. EZ-6, şıklığı ve performansı ile dikkat çeken bir elektrikli sedan, ARATA ise 2025 sonuna doğru piyasaya sürülecek olan bir crossover SUV konsepti. EZ-6, Chongqing Changan Automobile ile ortak geliştirildiği için resmi adı Changan Mazda EZ-6 olarak belirlendi. Bu işbirliği, her iki firmanın da güçlerini birleştirerek pazarda daha etkili bir yer edinmesini sağlıyor.

EZ-6, Changan’ın tam elektrikli sedanı Deepal SL03 üzerine kurulu olmasına rağmen farklı bir tasarıma sahip. Bu model, 50:50 ağırlık dağılımı sayesinde daha iyi bir sürüş deneyimi ve hissiyat sunarken, tek şarjla 600 km menzil vaat ediyor. Ayrıca, bir tam depo ile 1000 km menzil sunan bir Plug-in Hybrid Electric Vehicle (PHEV) konfigürasyonu da bulunuyor. Aracın, arka tarafta monte edilmiş bir motoru var ve eğer Deepal SL03 bir gösterge ise, EZ-6’nın muhtemelen 160 veya 190 kW gücünde bir elektrik motoruna sahip olacağı söylenebilir.

Mazda yine şovunu yaptı; işte elektrikli SUV modeli

Aracın iç kısmında, sürücü için bir LCD panel, ön yolcular için sıfır yerçekimi koltukları, bir kablosuz şarj pedi, Sony tarafından ayarlanmış bir ses sistemi ve hem araç içinde hem de dışında sesli komut desteği bulunuyor. Tüm bu özellikler Qualcomm Snapdragon 8155 çipi tarafından desteklenen 14.6 inçlik bir merkezi eğlence sistemi ekranı ile kontrol edilebiliyor.

Öte yandan ARATA hakkında çok fazla teknik detay paylaşılmamış olsa da, şirket tarafından yapılan açıklamada birkaç görsel paylaşıldı. Görünüşe göre ARATA, Mazda’nın CX-5 modeline oldukça benziyor. EZ-6 için de benzer bir durum söz konusu; bu model, Mazda 6 ile kardeş modeller arasında yer alıyor.

EZ-6’nın bu yılın sonuna kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ne yazık ki, bu modelin Çin dışına çıkma ihtimali düşük görünüyor. Bu iki yeni modelle Mazda, elektrikli araç teknolojisinde önemli bir adım atmış oluyor ve otomobil severlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x